Konsultacje publiczne na temat Wspólnej Polityki Rolnej

Tysiące ludzi ma już swoje zdanie na temat przyszłości żywności, rolnictwa i obszarów wiejskich. Także i Ty możesz wyrazić swoje zdanie na ten temat.

 

W ciągu sześciu tygodni od chwili, gdy komisarz Phil Hogan w dniu 2 lutego br. rozpoczął szeroko zakrojone konsultacje dotyczące modernizacji i uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (WPR), już ponad 25 000 respondentów poświęciło swój czas, aby wypowiedzieć się na temat przyszłości żywności i rolnictwa w Europie. Konsultacje są otwarte przez kolejne sześć tygodni do 2 maja. Po tym terminie zostaną poddane analizie i ocenie, a rezultat będzie można poznać 7 lipca br. w Brukseli podczas konfernecji.

 

Konsultacje w formie kwestionariusza umożlwiają dają obywatelom i organizacjom możliwość zainteresowania się potencjalnym kształtowaniem przyszłości europejskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Jednocześnie Komisja Europejska gromadzi obecnie dowody na temat realizacji obecnej polityki rolnej Unii Europejskiej w terenie, skupiając się na wielu kwestiach poruszonych we wspomnianym kwestionariuszu. Obejmują one spójność z dziesięcioma priorytetami Komisji (w tym jej skutki gospodarcze i społeczne), skuteczność w zarządzaniu ryzykiem oraz oddziaływanie na środowisko i zgodność z europejskim zobowiązaniem do walki ze zmianami klimatycznymi i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

 

Konferencja planowana na 7 lipca będzie pierwszą okazją do zaprezentowania wyników tego procesu szerszej społeczności. Wyniki konsultacji publicznych będą udostępnione za pośrednictwem strony internetowej Komisji Europejskiej.

 

Zebrane informacje będą następnie wykorzystywane do kształtowania wniosków Komisji Europejskiej dotyczących przyszłości żywności i rolnictwa w Unii Europejskiej, w szczególności w jaki sposób obecna polityka może być prostsza i bardziej nowoczesna. Komunikat Komisji, wraz z oceną wpływu, ma zostać opublikowany do końca roku. Nowe propozycje legislacyjne pojawią się w późniejszym czasie.

 

Dodatkowe informacje

„Płatności bezpośrednie” - broszura

„Rolnictwo” - zrozumieć politykęUnię Europejską

Europejskie owoce, warzywa i program mleczarski w szkole

Wspólna Polityka Rolna w PolscePolecane filmy