Lekcja europejska z Januszem Lewandowskim i Rafałem Szyndlauerem

Po Uroczystej Gali Wręczenia Nagród kończącej XII edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" odbyła się w dniu 7 kwietnia 2017 r. specjalna lekcja europejska dla młodzieży szkolnej, która uczestniczyła w gali. Lekcję poprowadzili Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego i Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Spotkanie rozpoczął Janusz Lewandowski, który przybliżył zgromadzonym sytuację związaną z tzw. Brexitem, z którym będzie musiała zmierzyć się teraz Unia Europejska. Jest to problem, którego w dotychczasowej historii integracji europejskiej nie było, choć zdarzały się już silne napięcia między państwami człnkowskimi (np. w latach 80. XX w.).

 

Odnosząc się do obecnego kryzysu europoseł zaznaczył, jak dużo Unia Europejska wniosła do życia każdego obywatela i jak bardzo potrzebuje teraz silnego zjednoczenia, aby móc sprawnie i skutecznie przeciwdziałać negatywnym zjawiskom. Do dyskusji na ten temat włączył się Rafał Szyndlauer, który przybliżył swoje wspomnienia z okresu na długo przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, kiedy znajdowała się ona w tzw. bloku wschodnim. Jego wypowiedź skoncentrowała się na obecnej możliwości swobodnego przekraczania granic w Unii, co dawniej było w sferze marzeń.

 

Przez odniesienie się do swoich doświadczeń z lat młodości panowie chcieli pokazać jak wiele zmieniło się na lepsze i jak wiele jeszcze zmieni się, aby obywatele Unii Europejskiej mogli żyć na odopowiednim poziomie.Polecane filmy