Europejska Szkoła Roku 2017

W dniach 25 kwietnia – 8 maja 2017 r. odbył się w Słupsku konkurs pn. "Europejska Szkoła Roku 2017”, który zorganizował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku i Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku w ramach Święta Europy.

 

Konkurs został skierowany do słupskich szkół podstawowych, a jego celem było upowszechnianie wśród młodych obywateli wiedzy na temat Unii Europejskiej, szczególnie na temat państw, które wraz z Polską wstąpiły do niej w 2004 r., popularyzacja idei i wartości europejskich oraz rozwijanie zainteresowania wśród młodzieży problematyką europejską.

 

Zadanie konkursowe polegało na zaprezentowaniu jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, które wstąpiło do niej w 2004 r. (tj.: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry, z wyjatkiem Polski), poprzez działania obejmujące m.in.:

  • przygotowanie gazetki tematycznej z informacjami dotyczącymi wybranego państwa;

  • przystrojenie szkoły z nawiązaniem do barw narodowych wybranego państwa;

  • przygotowanie kostiumów przez uczniów;

  • przygotowanie dodatkowych atrakcji.

 

Wizytacja placówek miała miejsce 8 maja br., a oceny dokonała trzyosobowa komisja, w skład której weszli:

  • Jacek Adler – koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk;

  • Marzena Studzińska – pracownik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku;

  • Agnieszka Wardowska-Pucułek z Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku.

 

Komisja stanęła przed trudnym zadaniem. Szkoły bardzo mocno zaangażowały się w działanie, a rezultaty były onieśmielające. Państwami, które zostały zaprezentowane, były: Słowacja, Czechy i Węgry.

 

Poza udekorowaniem placówek i przygotowanymi gazetkami tematycznymi, komisja mogła podziwiać również występy artystyczne uczniów oraz posmakować regionalnej kuchni.

 

Tytuł „Europejskiej Szkoły Roku 2017” został przyznany Szkole Podstawowej nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku, której serdecznie gratulujemy.

 

Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku, a na trzecim – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku.

 

Bardzo dziękujęmy wszystkim szkołom za udział w konkursie i zaangażowanie, którego efekty mogła podziwiać komisja konkursowa.Polecane filmy